بک لینک

بک لینک چیست؟

بک لینک، یا لینک خارجی، لینکی است که از یک سایت دیگر به سایت شما اشاره دارد. بک لینک‌ها یکی از مهم‌ترین عوامل در سئوی سایت هستند و می‌توانند به بهبود رتبه سایت شما در نتایج موتورهای جستجو کمک کنند. اما باید توجه داشت اثر همه بک لینک‌ها بر رتبه‌بندی یکسان نیست. همان طور که بعضی از بک لینک‌ها به بهبود رتبه سایت کمک می‌کنند، برخی دیگر باعث افت رتبه آن خواهند شد.

بک لینک چه تاثیری در سئو دارد؟

بک لینک در واقع هدایت کننده کاربر از سایتی به سایت دیگر است. هر چه تعداد بک لینک‌ها بیشتر باشد، کاربران بیشتری را به سمت سایت خود جذب خواهد کرد. زمانی رتبه یک سایت در گوگل بهبود پیدا می‌کند که بازدید زیادی داشته باشد.
در نظر داشته باشید که یک سایت فقط زمانی می‌تواند از سایت‌های دیگر بک لینک بگیرد که محتوای جدید، جذاب و معتبری داشته باشد. در غیر این‌صورت، هیچ سایتی به یک محتوای بی‌ارزش یا تکراری لینک نخواهد داد.
گوگل به هر بک لینک به چشم یک رأی مثبت نگاه می‌کند که از سوی سایت‌های دیگر به آن سایت داده شده است. هر چه تعداد رأی‌های یک سایت بیشتر باشد نشان‌دهنده اعتبار بیشتر آن خواهد بود و در نتیجه لیاقت کسب رتبه بهتری را در صفحه نتایج جستجوی گوگل خواهد داشت. این همان اثر مستقیم بک لینک بر سئو است.

روش‌های ساخت بک لینک

روش‌های مختلفی برای ساخت بک لینک وجود دارد. برخی از این روش‌ها رایگان هستند و برخی دیگر نیاز به پرداخت هزینه دارند. در ادامه برخی از بهترین روش‌های ساخت بک لینک رایگان را معرفی می‌کنیم:

تولید محتوای باکیفیت

محتوای باکیفیت یکی از بهترین راه‌ها برای جذب بک لینک است. اگر محتوای شما مفید، جذاب و آموزنده باشد، سایر سایت‌ها آن را به عنوان منبع ارزشمندی برای مخاطبان خود خواهند دید و به آن لینک خواهند داد.

فعالیت در شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، توییتر و لینکدین می‌توانند به شما کمک کنند تا با سایر افراد و کسب‌وکارها در ارتباط باشید.  با فعالیت مستمر در این شبکه‌ها و اشتراک‌گذاری محتوای باکیفیت، می‌توانید از سایر افراد و کسب‌وکارها بخواهید که به سایت شما لینک دهند.

حضور در انجمن‌ها و فروم‌ها 

انجمن‌ها و فروم‌ها می‌توانند فرصت خوبی برای شما فراهم کنند تا با سایر افراد در حوزه کاری خود ارتباط برقرار کنید.  با مشارکت فعال در این انجمن‌ها و ارائه پاسخ‌های مفید و آموزنده، می‌توانید از سایر افراد بخواهید که به سایت شما لینک دهند.

رپورتاژ آگهی

یکی دیگر از روش‌های بسیار مهم و ارزشمند که بسیاری از کارشناسان سئو به آن توجه می‌کنند، انتشار رپورتاژ آگهی است. در این روش می‌توانید محتوایتان را در سایت‌ها و رسانه‌های پرمخاطب منتشر کنید.

کمپین‌های تبلیغاتی

کمپین‌های تبلیغاتی یکی دیگر از روش‌های موثر برای ساخت بک لینک است. با انجام کمپین‌های تبلیغاتی هدفمند، می‌توانید از سایر سایت‌ها بخواهید که به سایت شما لینک دهند.

چه بک لینک هایی نامناسب هستند؟

همانطور که می‌دانید همه بک لینک‌ها ارزش یکسانی ندارند. بک لینک‌های فالو که از سایت‌های معتبر که حوزه کاری یکسانی با سایت شما دارند و یا به نحوی مرتبط با کار شما هستند ارزش بالایی دارند.

بعضی بک لینک‌ها نه تنها ارزشی ندارند بلکه برای سایت مضر هستند و می‌توانند صدمات جبران ناپذیری را به سایت شما وارد کنند و آن گرفتن بک لینک از سایت‌های اسپم است. پس دقت داشته باشید که در سایت‌های اسپم یا مزرعه لینک، لینک سازی انجام ندهید. این نوع سایتها معمولا محتوای خاصی ندارند و دارای صفحات پر از لینک به سایت‌های مختلف هستند.

ملاک های تعیین ارزش بک لینک توسط گوگل

1. اعتبار دامنه یا Domain Authority 

اعتبار دامنه عددی است بین 0 تا 100 که کیفیت و قدرت دامنه سایت را نشان می‌دهد و هر چه این عدد بیشتر باشد، اعتبار دامنه بالاتر است و ایجاد بک لینک در سایت‌های با اعتبار بالا ارزشمندتر است.

2. اعتبار صفحه یا Page Authority

پیج اتوریتی مانند دامین اتوریتی ست با این تفاوت که در اعتبار صفحه فقط ارزش همان یک صفحه در نظر گرفته می‌شود. پس بهترین حالت گرفتن بک لینک از سایت معتبر، ساخت بک لینک در صفحه با ارزش آن است.

3. سن دامنه

سن دامنه هر چه بیشتر باشد بهتر است، سن دامنه مشخص کننده قدمت حضور یک سایت در بازار است و هر چه سن دامنه بیشتر باشد، اعتبار بیشتری در بازار دارد و بک لینک سازی در آن اعتبار بیشتری دارد.

4. تعداد لینک‌های خروجی

هر چه تعداد لینک‌ها به سایت مقصد در یک صفحه کمتر باشد، ارزش بیشتری به سایت شما منتقل می‌شود زیرا رتبه‌ای که قرار است از طریق بک لینک به سایت شما منتقل شود بین لینک‌های موجود در آن صفحه تقسیم می‌شود. هر چقدر تعداد سایت‌هایی که در یک صفحه یا در دامنه لینک شده‌اند زیاد باشد ارزشی که به هر کدام از سایت‌ها می‌رسد کاهش خواهد یافت.

5. میزان ارتباط موضوعی سایت شما با سایت لینک دهنده

یکی از موارد با اهمیت برای گوگل ارتباط موضوعی میان صفحات لینک شده است. برای مثال اگر سایت شما در ارتباط با ساختمان باشد و شما از صفحات با موضوع خودرو لینک گرفته باشید ارزش و اعتبار زیادی برای شما ایجاد نمی‌شود.

6. محل قرارگیری بک لینک

محل قرار گیری بک لینک‌ها مهم هستند. ممکن است لینک شما در محتوا، سایدبار یا فوتر قرار گرفته باشد. لینک‌هایی که در محتوای صفحه هستند از ارزش بالاتری در مقایسه با لینک‌هایی که در فوتر یا سایدبار قرار دارند، برخوردارند.

نکات مهم در ساخت بک لینک

در هنگام ساخت بک لینک باید نکاتی را رعایت کنید تا از جریمه شدن توسط موتورهای جستجو جلوگیری کنید. از جمله این نکات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • از ساخت بک لینک‌های بی‌کیفیت و اسپم خودداری کنید.
  • از ساخت بک لینک‌های مصنوعی و غیرطبیعی خودداری کنید.
  • از ساخت بک لینک‌های بیش از حد در یک زمان خودداری کنید.

با رعایت این نکات می‌توانید از ساخت بک لینک‌های موثر و مفید برای سایت خود اطمینان حاصل کنید.

با توجه به حساسیتهای ساخت بک لینک در سایت‌های معتبر و مناسب کسب و کار شما، متخصصین ما در شرکت صفر یک وب برای ارائه خدمات ساخت بک لینک در خدمت شما عزیزان می‌باشند.

طراحی سایت صفر یک وب-01web